Biocentrum a Globcentrum v albertovském univerzitním kampusu soustředí excelentní výzkumné týmy z řad stávajících zaměstnanců zúčastněných fakult a také nabídnou možnost pro uplatnění dalších špičkových vědců z Česka i zahraničí. Důraz je kladen na interdisciplinaritu řešených témat a využití synergií pramenících ze spolupráce vědeckých týmů tří různých přírodovědně zaměřených fakult Univerzity Karlovy.
Infrastruktury vznikající v rámci projektu Kampus Albertov podpoří charakter lokality jako „univerzitní čtvrtě“. Vedle nových prostor pro výzkum a výuku poskytnou i adekvátní společenské prostory, které jsou dnes standardními součástmi moderních univerzitních kampusů.
Plánování a výstavba obou center je řešena jako jeden integrovaný celek. Důležitým aspektem projektu byl důraz na energetickou udržitelnost nových budov. Vzhledem k lokalizaci a významu projektu bylo architektonické řešení získáno prostřednictvím soutěže o návrh. Detailní informace konceptu zaneseného do architektonické soutěže o návrh Biocentra a Globcentra, včetně náplně, náročnosti a udržitelnosti naleznete v PDF dokumentu Soutěž o návrh zde
Stávající rozvaha zahrnuje následující širší výzkumná zaměření vědeckého programu:
Biochemie a metabolismus
Buněčné systémy ve zdraví a nemoci
Infekce a imunita
Genetika, genomika, bioinformatika
Chemická syntéza, materiálový výzkum a nanotechnologie
Spektrální a strukturní výzkum materiálů
Změny klimatu a atmosférické procesy
Dynamika přírodních procesů a změny krajiny
Socioekonomické a demografické projevy globálních procesů a změny
Geodynamika
Geochemie, biogeochemie a toxikologie
Ekosystémy, biodiverzita a biologické invaze
Geoinformatika a geostatistika
Výukové prostory budou zahrnovat velkou posluchárnu s kapacitou cca 300 osob a s adekvátním konferenčním zázemím, dále menší posluchárny a místnosti určené pro semináře.
Mezi plánované „společenské“ prostory patří mimo jiné menza, která nahradí stávající albertovskou menzu, dále bistro, studovny, sportovně-relaxační prostory a další místa umožňující setkávání, diskuse, trávení času mezi prací v laboratořích či přednáškami.
Projekt se uchází o finanční podporu z Národního plánu obnovy